Dizi Haberleri

[tv-magazin][bleft]

Son Gönderiler

[yayin-akisi][twocolumns]

Filinta Dizisi Osmanlı'nın Hangi Dönemini Anlatıyor Hangi Padişah Dönemi

Filinta Dizisi Osmanlı'nın Hangi Yıllarını Anlatıyor Hangi Padişah Dönemi,filinta osmnlının hangi yıllarıdır,filinta dizisi osmanlı devleti'nin hangi padişah dönemini anlatıyor ,osmanlının hangi dönemini anlatıyor

Filinta Dizisi Osmanlı'nın Hangi Dönemini Anlatıyor Hangi Padişah Dönemi

Topraklarımızdaki tarihi ve coğrafi zenginliği bir araya getiren Filinta, bir buçuk yıla yakın süredir üzerinde çalışılan, 23 Aralık 2014 tarihinden bu yana ekranlarda sevenleriyle buluşan ve içinde birçok ilkleri barındıran bir dizidir. 

Televizyon tarihinin İlk Osmanlı Polisiyesi olan Filinta hak, adalet, dostluk, kardeşlik ve aşk kavramlarını ortaya koyan bir dizidir.

19. yüzyılda dünya dengeleri yeniden kurulurken bir imparatorluğun yaşadığı değişime ve adalet savaşçılarının verdikleri mücadeleye şahit oluyoruz. Kendisine ve en yakın arkadaşına tuzak kurulan kahramanımız Filinta Mustafa tuzağı kuranın kızına aşık oluşunun çıkmazları da epizodik hikayelerle izleyiciye sunuluyor.  


Filinta projesi için Kocaeli’nde Avrupa’nın en büyük dizi platolarından biri kuruldu. 19. Yüzyılın İstanbul’unun oluşturulduğu devasa platoda proje kapsamında 140 kişi çalışmaktadır. 270,000 m2 alanda 50,000 m2 inşa edilen setinde, eski Pera’nın, tramvayına varana kadar birebir kopyasının inşa edildiği Avrupa'nın en büyük dizi platosu şimdilik sadece Filinta dizisi için yapılan yatırım gibi gözükse de, dünyada Amerika ve Avrupa’nın en önemli yapım şirketlerinin de gelip çalışmak istediği ayrıcalıklı alana sahip bir yer olarak tanınmaya başladı. İçerisinde dizi, sinema filmi, reklam ve klip çekimlerinin gerçekleşmesi için geniş tekniğe varabilecek bir donanıma sahip olan platoda, dekor kurulum çalışma atölyeleri, kostüm atölyeleri, adeta yeni bir mimari çalışma yapılarak kurulan kent ve sokaklarıyla geçmiş ve bugünü bağlayabilecek bir yer olarak sektör yaratıcılarının iştahını kabartan bir mekan yaratıldı. İçleri kullanılan evleri, bankaları, pastaneleri, konsolosluk, kilise, at çiftliği, şimdinin Polis merkezi olan Kadılık mekanı ve arka sokaklarının birebir oluşturulduğu mimari büyülü bir atmosfer sunmakta.

Abdülhamid Bugün Yaşasa Filinta İzlerdi


Osmanlı Padişahlarından Sultan II. Abdülhamid’in polisiyeye düşkünlüğünü ve Sherlock Holmes serisinin İngilizceden çevirterek okuduğunu da tarihi kayıtlar vurguluyor. Osmanlı dönemindeki padişahların ilim, irfan sahibi olmalarının yanı sıra eğitime ve sanata olan düşkünlüklerinin de dizimizdeki yansıması ön planda tutulmaktadır. Ve gerçeğe döndüğümüzde Sultan II. Abdülhamid’in bugün yaşasaydı Filinta dizisini izleyeceği tezinde bulunmak akıldan çok uzak olmasa gerek. 

Dünyanın Sektör Ünlülerini Bir Araya Getiren Dizi: Filinta


Dünyaca ünlü isimleri Filinta dizisinde bir araya toplayan ES Film, dünyadaki film ve dizi piyasasıyla yarışır bir kalitede ilerlemeye devam ediyor. Dizinin ilk bölüm öncesi Türkiye’ye gelerek danışmanlığını yaptığı ‘Prison Break, Lost, Revenge’ gibi önemli dizilerin yönetmenlerinden Bobby Roth, “Büyülendim, gördüğüm dünyanın ikinci büyük platosundayım. Burada başka işlere de imza atmak isterim. Filinta dizisini çektiğiniz bu plato, dünyada az sayıda bulunan büyüklükte bir alan. Burada eminim çok güzel başka işlere de imza atılacaktır.” dedi.


Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği,“Dünya sinema ve endüstrisinde yükselen değer Türkiye” adlı panel ve toplantıya da katılan Bobby Roth, Türk dizi ve filmleriyle ilgili düşüncelerini hayranları ile paylaşmıştı… T.C Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı ve Türk Hükümetinin yurt dışında rağbet gören dizilerimizle ilgili ;‘Türk Dizi sektörüne Destek’ sözü de verdiği bu önemli sektörel buluşmada; Türk dizi sektörünün önemli yapımcıları da yer almıştı. Roth, burada bir haftada edindiği bilgi ve izlenimlerin kendisinin Türkiye algısını tamamen değiştirdiğini söylemişti. Yaptığı işte gerçekleri göstermeye özen gösterdiğini de sözlerine eklemiş olan başarılı yönetmen, “Kültür çeşitliliği benim için çok önemli, burada bir haftada çok şey öğrendim. Buraya gelmek benim için bir maceraydı çünkü Türkiye ile ilgili hiçbir şey bilmiyordum. Türklerin dizi sektöründe ne kadar istekli olduklarını gördüm. Stüdyo ve ekipler harika. Burada çok iyi işler yapabilirsiniz. Bu enerjiye sahipsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.


Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahnelerinin yazıldığı ve ince planlarla çekildiği Filinta dizisinin bu sahnelerinin eğitmeni olarak da ‘Spider Man’in aksiyon sihirbazı Dusan Hyska ve ekibi seçildi. Alanının dünya starı olan Hyska, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Spider Man gibi birçok Hollywood yapımının “Second Unit” uzmanı olarak tanınıyor. Filinta dizisi start almadan 7 ay öncesinden itibaren Hyska ve ekibi, günde en az 5 saat oyunculara aksiyon eğitimi verdi. Dusan Hyska başrol oyuncularıyla ilgilenirken, yardımcıları da figüran ekibe “nasıl yumruk alınacağı”, “nasıl düşüleceği” gibi temel aksiyon eğitimlerine devam etti.


Avrupa'nın en büyük dizi platosunda çekilen Filinta dizisinin makyajları ise, yine alanının dünya starı David Craig Forest ve ekibine emanet edildi. David Forest, Lorenzo’nun Yağı, Çarli’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3 gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş bir isim olarak tanınıyor. 

Filinta Konu
 

Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyaseddin ise, köklü bir aileye mensup, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca- öğrenci ilişkisi vardır. Hikâyemiz, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.

Es Film ve Maya Film’in ortaklığında, yönetmen Kudret Sabancı tarafından çekilen, senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı ve başrollerinde, Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür,  Damla Aslanalp, Naz Elmas, Kayra Şenocak, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler,  Reshad Strik , Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Ceren Yılmaz, Feyza Işık gibi tiyatro, sinema ve dizi dünyasının sağlam oyuncu kadrosunu bir araya toplayan ‘Filinta’, tarihimize ve adalet sistemine gerçekçi bir bakış açısıyla izleyenlerin gönlünde ilk bölümüyle taht kurdu.


Filinta Birinci Bölüm Özet


Birinci bölümde, başarılı ve yakışıklı Osmanlı Zabiti Filinta Mustafa (Onur Tuna) ve Bıçak Ali (Cem Uçan) büyük bir kumpasın içine çekilerek kendi suç teşkilatını Galata ve çevresinde kurmuş olan Boris Zaharyas’ın (Serhat Tutumluer) tuzağına düşer. Kardeşi kadar yakın arkadaşı Ali’yi bu saldırıda kaybeden Filinta Mustafa, ölümden kurtulur, hem iftiraya uğrar, hem de en yakın dostu ve kardeşi Ali’nin katili olmakla suçlanır. Bu büyük iftiradan onu oğlu gibi seven, ilim irfan öğreterek büyüten Kadı Gıyaseddin Hatemi (Mehmet Özgür) kurtarır. Padişahın (Bülent Alkış) Galata’da dönen bu pis işleri temizlemek üzere şartlı af çıkartarak bir yıl süre verdiği Filinta Mustafa’nın hikayesi bundan sonra başlar… Filinta Galata’yı kurtarabilecek mi? Galata Filinta’ya emanet…

Osmanlı döneminden günümüze kadar her dönemi kapsayan bir adalet sistemine değinen ve bir polisiye döngüsü ve gerçekçi bir bakış açısıyla yaratılan hikaye ‘Filinta’ da;  ‘Aşk’ ve imkansızlık da bir arada işleniyor.  Büyük suçların, kaçakçılığın ve cinayetlerin ardındaki isim Boris Zaharyas’ın güzeller güzeli kızı Lara Zaharyas, (Damla Aslanalp) kendi halinde, iyiliksever ve babasının yaptıklarından bihaber, Kabzımalzade Enver (Umut Kırcalı) ile istemediği bir nişanlılık yaşayan bir genç kızdır. Dadısı (Feyza Işık) en büyük dayanağı ve dertleştiği tek sırdaşıdır. Ve hayal ettiği tek şey nişanı atmak ve hayatının aşkıyla tanışmaktır. Filinta Mustafa ve Lara’nın tanışması onların imkansız ve büyük aşklarına da tanıklık edecek.   

Filinta Seti
 

- 26 bölüm için 2500 parça kostüm tasarlandı ve üretildi.
- Her bölüm ortalama 1000 figürasyon çalışmakta.
- Dizi ekibi yaklaşık 120 kişi, plato ekibiyle 140 kişi çalışmakta.
- Plato inşaatında 5 ay boyunca 220 işçi çalıştı.
- 6 ay boyunca yaklaşık 40 kişilik heykeltıraş, sanat ekibi ve artistik hizmet ekipleri çalıştı. 
- 70.000 metrekare arazinin içinde 50.000 metrekare alana yayılan iç ve dış dekorlarda çekiliyor.'Filinta' Osmanlı döneminde geçen bir polisiye dizisi. İddialı bir prodüksiyona sahip olan dizi için, İzmit'te 1850'lerin İstanbul'unu yansıtan, içinde liman bile olan dev bir plato kuruldu.

Hiç Osmanlı döneminde geçen polisiye bir öykü hatırlıyor musunuz? 1850'lerin İstanbul'unda sokaklar nasıldı acaba? 600 yıl hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu'nda farklı dillerden, dinlerden, ırklardan insanlar nasıl bir arada yaşadı? Onları bir arada tutan adalet sistemi nasıldı? Tarihi filmlere, dizilere baktığınızda genelde Fatih Sultan Mehmet, Kanuni anlatılıyor. Öyküler hep saraylarda geçiyor. 600 yıl boyunca sokakta neler yaşanmış, anlatan olmadı. Ta ki TRT 1'in 'Filinta' projesi ortaya çıkana kadar. 'Filinta' dizisinin İzmit'teki eski Seka fabrikasında kurulan platosunu gezdim. Es Film ve Maya Film ortak yapımı dizinin yapımcıları ve senaryo yazarıyla konuştum. 'Filinta'; Osmanlı sokaklarında geçen bir polisiye macera ama önce size platodan bahsetmem lazım. Yıllardır sinema ve dizi sektörünü takip ederim, böyle devasa bir plato görmedim.

'LOST'UN YÖNETMENİNDEN GÖRÜŞ ALDIK' 
Maya Film'den Bülent Turgut, "Bu platoyu Avrupa'da bile göremezsiniz. 300 bin metrekare alanda 40 bin metrekarelik set inşa ettik. Bu platoda eski Pera, Galata, Tophane, eski İstanbul sokakları, liman, kervansaray, adliye binası, elçilikler var" diyor. Platoya büyük emek harcanmış, dış mekanların yanı sıra Dolmabahçe Sarayı'ndan hamama, karakterlerin evlerinden kütüphaneye kadar onlarca iç mekan tasarımı var. Öyle bir set kurulmuş ki, dizi kendi ihtiyacını karşılıyor; kostümleri diken ve tarihi eşyaların kopyalarını hazırlayan atölyeler de var. Dizinin yapımcılarından Burhan Özkan, setin farkını şöyle özetledi: "Bu plato, yerli ve yabancı diğer yapımcılara da açık. Yurt dışından yapım şirketleri gelip inceleme yaptı, ileride burada yabancı yapımlar da çekilebilir." Es Film'den yapımcı Yusuf Esenkal da, bazı sahneleri 'Lost' ve 'Prison Break' gibi ünlü dizilerin yönetmeni Bobby Roth'un görüşleri doğrultusunda çektiklerini, amaçlarının uluslararası boyutta bir dizi ortaya çıkarmak olduğunu belirtti: "Burhan Özkan'ın 'Evrensele olan mahcubiyetimizi giderecek bir dizi olsun' sözü bizim misyonumuz. Nasıl yurt dışına çıktığımızda 'Biz buyuz' dediğimiz bir duruşumuz varsa, dizimiz de 'İşte biz buyuz' diyecek bir yapım. Sağolsun TRT de bize inandı ve arkamızda durdu." Özetle 'Filinta', setinden oyuncu kadrosuna, aksiyon sahnelerine kadar büyük emek harcanmış bir yapım. 1850'lerde Osmanlı İmparatorluğu'nda sokaklarda geçen bir polisiye macera olması açısından bir ilk. Dizinin ilk bölümü 23 Aralık'ta TRT 1'de ekrana gelecek.

1850'LERİN İSTANBUL'U
Dizinin senaristi Altuğ Küçük, öyküyü şöyle anlattı: "Öykümüz, Osmanlı İmparatorluğu'nda 1850'lerde geçiyor ama bir padişah ya da paşa ismi vermiyoruz. Hikayemiz 'Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi' ve onun yetiştirdiği 'Galata Amiri Filinta Mustafa' çevresinde geçiyor. Zeki ve cesur bir polis olan 'Mustafa', en yakın arkadaşı 'Ali' ile maceradan maceraya atılıyor. Dizinin bir ana öyküsü olacak ama her bölümde farklı bir öykü anlatılacak. Epizodik bir dizi olacak. 'Kadı Gıyasettin' dizimizin en önemli karakterlerinden biri, Osmanlı adaletini temsil edecek. Tabii belgesel değil, dizi çekiyoruz. Heyecanlı, aksiyonu bol bir polisiye macera anlatacağız. Dizinin başrollerinden biri de 1850'lerin İstanbul'u. Bu devasa platform; dönemi, gerçeğine en yakın şekilde ekrana taşıyacak."

AKSİYONU HOLLYWOOD İMZALI
Kudret Sabancı'nın yönettiği 'Filinta'nın aksiyon sahneleri 'Spider Man', 'Titanic' ve 'Er Ryan'ı Kurtarmak' gibi Hollywood yapımlarında görev alan Dusan Hyska ve beş kişilik ekibine emanet edildi. Dizideki görsel efektlerin temelini ise CGI (bilgisayarla yaratılmış görüntü) efektler oluşturuyor. Dizide en son teknolojiyle hazırlanmış efektler izleyeceksiniz. Makyajlar ise, David Craig Forest ve ekibine emanet... Forest, 'Lorenzo'nun Yağı', 'Çarli'nin Melekleri' ve 'Jaws 3' gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş bir isim. 'Filinta'nın süpervizorü ve akıl hocası ise Türk TV sektörünün yakından tanıdığı yöneticilerden Murat Saygı. (Kaynak : 
http://www.sabah.com.tr/magazin/2014/12/19/dev-osmanli-sehri-kurdular)

Filinta Dizisi şimdiden Sosyal Medyada en çok konuşulan diziler arasına girdi arkadaşlar Osmanlı'nın hangi dönemini anlatıyor hangi padişah dönemi merak edilmeye başlandı ;


Filinta, Osmanlı’nın temel gücü olan hukuka bir saygı duruşudur. Hikaye Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve onun yetiştirdiği Galata Amiri Filinta Mustafa ekseninde geçer... Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyasettin ise, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca- öğrenci ilişkisi vardır. Hikayemiz, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.


KADI GIYASETTİN HATEMİ Kimdir ? Hangi Padişah Döneminin Kadısı ?

1810 yılının Kasım ayında Dersaadet’te doğdu. Ailesi Kadı Burhanettin’in soyundan gelme, nesiller boyunca ulema ve din bilgini çıkaran bir aileydi. Küçük yaştan itibaren kıvrak zekasını gösterdi. Buhara, Şam, Kahire ve Konya’da fıkıh, usûl-i fıkıh, ferâiz, hadis, tefsir, heyet ve tıp eğitimi gördü. Daha sonra Şehr-i İstanbul’a geri döndü. Sarayda şehzadelere ders verirken aynı zamanda Yunus Efendi Külliyesi’nde yetim ve öksüzlere Kur’an öğretti. Mustafa ve Ali ile orada tanıştı. Onları kolladı, hamilik etti, yetiştirdi. 
Kendi elleriyle zaptiyeye gönderdi. Allah’ın inayeti, devletin tensip ve desteği ile kısa sürede yüce bir makam olan “Kadılık” makamına terfi etti. Gıyasettin efendi, 1860 yılında bizatihi öğrencisi Sultan tarafından önce Beşiktaş, sonra Galata Kadılığı’na tayin edildi. Kadı Gıyasettin Hatemi, şimdi 42 yaşında, dönüp dolaşıp geldiği İstanbul’da, kadılık makamında. Zevci Nurbanu hatun ve iki çocuğu ile mesut bir hayatı var. Karısını ve çocuklarını çok seviyor. İki oğluna, yetimhanede ağabeylik ederken kardeşi gibi sevdiği Mustafa ve Ali’nin isimlerini koydu Gıyasettin Hatemi. Karakter itibarı ile, ağır başlı, beş düşünüp bir konuşan, kafası karıştığında kısa saçlarını taşıyan kafasını uzun uzun kaşıyan, yalana alerjisi olan, keskin zekalı, kül yutmayan bilgeliğin damıtılmış halidir. Uysal bir görünümde olmasına rağmen girdiği her ortamda ağırlığını hissettirir. Masumların sığınacak limanı, suçluların belasıdır. Hikayemiz boyunca, kardeşi bellediği Filinta Mustafa ile birlikte İstanbul’da suça karşı mücadele edecek, ve suçlulara kök söktürecektir.FİLİNTA


Bildiğiniz üzere bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı’nın 600 yüzyıl boyunca hüküm sürmesinin sırrı muhteşem askeri gücünden çok yüksek adaletidir. Osmanlı büyük adaleti sayesinde hüküm sürdüğü topraklarda hangi dine ve kültüre mensup olurlarsa olsunlar insanların rızasını kazanmış ve desteğini almayı başarmıştır.
Osmanlı adaleti tüm gücünü İslam hukukundan alır. Osmanlı'nın 19. yüzyıldaki adaleti nasıl sağladığını polisiye formatında anlatacağız.

TARİHİN İLK OSMANLI POLİSİYESİ

Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahneleri yazılan ve planlanan dizi için Spider Man’in aksiyon sihirbazı Dusan Hyska ve ekibi seçildi. Alanının dünya starı Hyska, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Spider Man gibi birçok Hollywood yapımının “second unit” uzmanı...
İzmit'teki 300,000 m2 alanda 40,000 m2 inşa edilen setinde, eski Pera’nın, tramvayına varana kadar birebir kopyasının inşa edildiği Avrupa'nın en büyük dizi platosunda çekilen dizinin makyajları ise, yine alanının dünya starı David Craig Forest ve ekibine emanet edildi. Forest, Lorenzo’nun Yağı, Çarli’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3 gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş bir isim.
Ayrıca Lost, Fringe, Revenge gibi dizilerin yönetmenliğini yapan Bobby Roth, Filinta dizisine özel sahneler çekmek üzere Dizinin yönetmeni Kudret Sabancı ve yapımcıların daveti ile İstanbul'a geldi. Aynı zamanda dizinin danışmanlığını yapan Roth orta doğuda sevilen Türk dizilerinin Batı'ya açılımı için de destek olacağını belirtiyor.
Kadı Gıyasettin Hatemi, Mustafa için idam kararını verdikten sonra Padişah’ın huzuruna çıkar ve Mustafa’nın affını ister. Mustafa’dan emindir, suçu o işlememiştir. Sultan ilk önce buna izin vermese de hocasına güvenir, bir ara yol bulur. Mustafa’ya suçsuzluğunu kanıtlaması için 1 yıl süre verir. Eğer suçsuz olduğunu kanıtlayamazsa, bu 1 yılın sonunda idam edilecektir. Sultan’ın da Kadı Gıyasettin’den bir isteği vardır. Her türlü suçun kol gezdiği Galata’ya Kadı olacak ve orayı temizleyecektir.
Mustafa, suçsuzluğunu kanıtlamak için çabalarken Boris’in kızı Katya ile karşılaşır. İkisi birbirlerine aşık olurlar. Ama arada Boris engeli vardır. Boris’in İstanbul bürokrasisini kontrol etmek için güvendiği bir kişi daha vardır: Azize! Acımasız bir karaktere sahip olan bu kadın, tam anlamıyla melek yüzlü bir şeytandır. Alamet-i farikası ise, zehirleyerek öldürmektir. Bir taraftan karakterlerimizin ilginç hikayesi, öte yandan her bölüm birbirinden farklı polisiye olayların işleneceği Filinta, türünün ilk örneği olarak Türk TV dünyasını sarsacak


Filinta Dizisinde çalınan ve bilinen en eski Kur'an-ı Kerim nerededir ve kaç seneliktir?

Hz. Osman (r.a) tarafından değişik vilayet merkezlerine gönderilen nüshalar, asırların geçmesiyle kayboldu. Günümüzde halen onlardan bir tanesi İstanbul Topkapı müzesinde; bir diğer tam olmayan nüshası Taşkent'te bulunmaktadır. çarlık Rus hükümeti onun faksimile ile röprodüksiyonunu (fotoğraf veya fotokopi ile tam kopyasını) neşretmiştir.
Şu anda dünyanın her yanında okunmakta olan Kur'an'larla Taşkent'teki Kur'an arasında tam bir benzerlik, aynılık söz konusudur. (Muhammed Hamidullah, İslam'a Giriş, Ankara, t.y, s.41; M. Hamidullah, İslam Peygamberi, II/763).
Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

40 yorum :


Populer Dizi Haberleri

[dizi-fragmani][threecolumns]

grids

[dizi-haber][grids]