Dizi Haberleri

[tv-magazin][bleft]

Son Gönderiler

[yayin-akisi][twocolumns]

Dizi Reyting Sonuçları 18 Mart 2015 - Hangi Dizi Birinci Oldu

Dizi Reyting Sonuçları 18 Mart 2015 - Hangi Dizi Birinci Oldu ,18.03.2015 dizi reytingleri, poyraz karayel reytingleri nasıl kaçıncı oldu , diriliş ertuğrul reytingleri nasıl kaçıncı oldu , güzel köylü reytingleri 18 mart 2015 

18 Mart 2015 Reyting Sonuçları açıklandı Güzel Köylü zirvede .TOTAL de reyting birincisi olurken AB reytinglerinde ise 6. sırada tamamladı .


Poyraz Karayel ise ; TOTAL ve AB de 2. olurken , TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul TOTAL de 4. sırada yer alırken AB reytinglerinde zirveyi kimseye bırakmadı..

Show Tv ekranlarında yayınlanan Yılanların Öcü TOTAL de 3. sırada yer alırken , AB reytinglerine göre ; 17. sırada tamamladı.

Atv ekranlarında yayınlanan ve 50. bölümü ile final yapacak dizi Kara Para Aşk TOTAL de 16. sırada yer alırken ; AB reytinglerine göre 9. sırada tamamladı ..

Peki Reyting Nedir ? Reyting Sonuçları Neye Göre Belirleniyor? 

Televizyon dünyasında temel belirleyici olan reyting nedir Nasıl ölçülür? İzlenme payı kanalların başarısını nasıl gösterir?
1- İzleyici Ölçümü nedir ?
İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..
1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL Ne Demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % :
 Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.
kaynak dizirehberi.org / Dizi Haberleri / Dizi Haber 
Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

Hiç yorum yok :


Populer Dizi Haberleri

[dizi-fragmani][threecolumns]

grids

[dizi-haber][grids]