Dizi Haberleri

[tv-magazin][bleft]

Son Gönderiler

[yayin-akisi][twocolumns]

Reyting Sonuçları Açıklandı 13 Mart 2015 - Dizi Reytingleri

Reyting Sonuçları Açıklandı 13 Mart 2015 - Dizi Reytingleri,13.03.2015 dizi reyting sonuçları Karagül reyting sonuçları ,kara ekmek reyting sonuçları nasıl kaçıncı oldu ,12 mart 2015 hangi dizi birinci oldu reytingleri nasıl, medcezir reytingleri ,arka sokaklar reytingleri nasıl kaçıncı oldu

Reyting Sonuçları Açıklandı13 Mart 2015 reyting sonuçları açıklandı. En çok izlenen dizi TOTAL de yine zirveyi kimseye bırakmayan Karagül Dizisi olur .Karagül TOTAL de 10.35 lik izlenme oranıyla birinci olurken AB reytinglerinde de 6.65 lik izlenme payıyla AB de de en çok izlenen dizi olmayı başardı.

Arka Sokaklar Reytingleri ; TOTAL de 5.11 lik reytingle 3. sırada yer alırken AB reytinglerinde ise 3.25 lik reytingle 10. sırada yer aldı.

Kara Ekmek ise geçen haftaya nazaran TOTAL de yükselişe geçerken AB reytinglerinde düşüş yaşadı. Bu hafta ise Kara Ekmek TOTAL de 4.66 izlenme oranıyla 4. sırada yer alırken AB reytinglerinde ise geçen haftaya göre 3 basamak gerileyerek 7. sırada yer aldı.

Star Tv ekranlarında yayınlanan Medcezir ise ; 4.39 izlenme oranıyla TOTAL de 6. sırada yer alırken AB reytinglerinde ise geçen haftaya nazaran yükselişe geçerek 3. sırada tamamladı.


AYRINTILI REYTİNG SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Peki Reyting Nedir ? Reyting Sonuçları Neye Göre Belirleniyor? 


Televizyon dünyasında temel belirleyici olan reyting nedir Nasıl ölçülür? İzlenme payı kanalların başarısını nasıl gösterir?
1- İzleyici Ölçümü nedir ?
İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..
1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL Ne Demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % :
 Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.
kaynak dizirehberi.org / Dizi Haberleri / Dizi Haber 
Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

Hiç yorum yok :


Populer Dizi Haberleri

[dizi-fragmani][threecolumns]

grids

[dizi-haber][grids]