Dizi Haberleri

[tv-magazin][bleft]

Son Gönderiler

[yayin-akisi][twocolumns]

16 Aralık 2015 Reyting Sonuçları Tv Dizi Reytingleri 16.12.2015

16 Aralık 2015 Çarşamba Reyting Sonuçları ,  Dizi Reytingleri 16.12.2015,tv reyting sonuçları 16 aralık 2015,reyting sıralama sonuçları 16.12.2015,total reyting sonuçları 16 aralık ,ab reyting sıralama sonuçları en çok izlenen dizi programlar

Tv reyting sonuçları 16 Aralık 2015 Çarşamba bu sayfada sizlerle olacak. 16 Aralık 2015 reyting sonuçları açıklandı . 

Çarşamba gününün en çok izlenen dizi ve tv programları açıklandı. Günün diziler Star Tv ekranlarında yayınlanan Kara Sevda dizisi reytingleri en çok merak edilen diziler arasında . Kara Sevda reytingleri kaçıncı oldu bu sayfada sizlerle olacak. Trt 1 ekranlarının iddalı dizi Diriliş Ertuğrul reytingleri kaçıncı oldu ,Kanal D ekranlarında yayınlanan Poyraz Karayel reyting sonuçları ,Atv ekranlarında yayınlanan Eve Dönüş dizisi reyting sonuçları açıklanır açıklanmaz bu sayfada olacak

Peki Reyting Nedir ? Reyting Sonuçları Neye Göre Belirleniyor? 

Televizyon dünyasında temel belirleyici olan reyting nedir Nasıl ölçülür? İzlenme payı kanalların başarısını nasıl gösterir?
1- İzleyici Ölçümü nedir ?
İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?
İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?
Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..
1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL Ne Demek?
Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % :
 Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

Hiç yorum yok :


Populer Dizi Haberleri

[dizi-fragmani][threecolumns]

grids

[dizi-haber][grids]