Dizi Haberleri

[tv-magazin][bleft]

Son Gönderiler

[yayin-akisi][twocolumns]

Diriliş Ertuğrul 48. Bölüm Fragmanı 2 Mart 2016

TRT1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertugrul 48. bölümü ile kendi gününde kendi saatinde izleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Her hafta dolu dolu kareleriyle izleyicilerini ekranları başına bağlayan Diriliş Ertuğrul dizisi bu haftada fragmanına bakılacak olursa bu haftada izleyicilerini ekran başına kitlemeyi düşünüyor. dizi


YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE...
Şeyh Edebali'den, Ahi Evran'a, Kirmani'den Derviş Bey'e, İbn-ül Arabi'ye kadar bir çok değerli ve Türk İslam tarihi açısından önemli şahsiyeti heyecan verici akışıyla izleyiciye yakınlaştıran Diriliş Ertuğrul dizisinin 47. bölümü de yine yüzlerce yıl öncesine Türk İslam tarihinin en önemli olaylarına ve şahsiyetlerine değindi... Diriliş 47. bölümde Ertuğrul'un Bilecik'teki maceraları ile Kayı ve Dodurga obasının Moğollarla mücadelesi ekrana geldi. 
Sadettin Köpek denen Selçuklu emirinin hainliği, Moğollarla yaptığı pazarlıklar ihanet ve şer şebekelerinin yaptıkları diziye damgasını vuran sahneler arasındaydı. Diriliş Ertuğrul 48. Bölüm fragmanı dizinin 47. bölümü yayınlanırken bile heyecanla beklenir hale geldi.
Diriliş 48 fragman nefesleri kesen 47. Bölüm gelişmeleri ve Diriliş Ertuğrul son bölüm olayları en detaylı anlatımıyla HABERAKAR'da...


Her hafta izleyicileri ekranları başına bağlayan dizide bu hafta neler yaşanacak ? 48. Bölüm Neler Yaşanacak ? 2 Mart Çarşamba TRT 1 ekranlarında olacak. 

ERTUĞRUL VE ALPLERİ BİLECİK'TE...
Diğer yanda tarihin derinliklerine ve şanlı Türk İslam tarihinin geliştiği anlara izleyiciyi götüren Ertuğrul bey ve alpleri de Bizans tekfurunun askerleriyle cenk etmiş ve Bilecik'te yaşayan hristiyanları kurtarmıştır.
Ertuğrul Bey'in bu anlarda söylediği sözler Selçuklu İmparatorluğu'nun son dönemleri Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulacağı yıllar öncesinde tarihe altın harflerle kazınmıştır... "Bir gün her yere adalet getireceğiz. İşi her zaman ehline vereceğiz ve huzur getireceğiz"
Daha sonraki yıllarda Osmanlı'nın kurulduğu yer olacak Bilecik'e gidileceğinin müjdesi de bu zamanlarda verilmektedir. Şeyh Edebali ve Derviş Bey'in yaşadığı yerde misafir olan Ertuğrul Bey ve alpleri hem çevredekilere yardım etmiş hem de ileride kendi toprağı yapacağı yerleri iyice tanımıştır.
Ertuğrul Obası'na geri döner. Derviş'in Ertuğrul'a sözleri: "Buraları fethedecek bey sadece bu toprakları değil mazlum hristiyanların da gönlünü fethedecek. Yeter ki o yiğit bey alpleriyel birlikte buraları şenlendirsin."
Oğuz Kağan'ın mührünün sırrı nedir?
Tüm bölümlerde Oğuz Kağan'ın önce Sungurtekin'de sonra Gümüştekin'de bulunan mührü Sadettin Köpek için neden bu kadar önemlidir?
Sadettin Köpek ile Kervansaray'da görüşen Gümüştekin bir taraftan şüphelenmektedir fakat uç beyliğini de çok istemektedir. Sadettin Köpek, Noyan'ın kurtarma planını Gümüştekin'e de anlatır ve elinden geleni yapması talimatı verir. Oğuz Kağan'ın mührünü isteyen Sadettin Köpek bir çuval altını da Gümüştekin'e verir ve uç beyliği için bunları kullanmasını ister. Sadettin Köpeğin tek derdi mührü almaktır. "Mühür bize nice yollar açacaktır" sözleri mührün önemini ve sırrını da daha çok merak edilir hale getirmiştir.
Sadettin Köpek denen alçak "Devlet yoksa uç beyliği de yoktur" sözleriyle Gümüştekin'i iyice gaza getirmiştir.
DİRİLİŞ ERTUĞRUL HANGİ YILLARDA GEÇİYOR
Diriliş Ertuğrul dizisinde anlatılanlar ve tarihimize ilişkin kesitlere bakıldığında Diriliş Ertuğrul dizisi 1225-1235 yılları arasında geçiyor. Diriliş Ertuğrul'daki ana karakterler Ertuğrul, Gündoğdu, Sungurtekin, Tuğtekin, Hayme Ana ve dizide atıyla nehir geçerken yaşamını yitiren Süleyman Şah ile dönemdaş Türk İslam düşünür, filozov, alim ve dervişleri ise şöyle: İbn-i Arabi, Şeyh Edebali (çocukluğu), Ahi Evran, Osman Gazi (Bebekliği) Kirmani, Şeyh Derviş...

İşte bu hafta 48.bölümde yaşanacak (2 Mart Çarşamba TRT 1 ekranlarında olacak.) olanlar aşağıda paylaşacağımız fragman videosunda. İyi Seyirler.

Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

Hiç yorum yok :


Populer Dizi Haberleri

[dizi-fragmani][threecolumns]

grids

[dizi-haber][grids]